سیستم جامع و یکپارچه نوبت دهی بیمارستان
مقدمه :
جهت معرفی شرکت تندیس آریا به اطلاع می رسانیم، این شرکت در خصوص طراحی و پیاده سازی سیستم های نوبت دهی ، با توجه به تجربه شرکت در زمینه شبکه و IT ،توانسته ،سیستم های متنوع نوبت دهی پیاده سازی نماید که زمان راه اندازی سیستم نوبت دهی را به کمتر از ۲۴ ساعت برساند .

با توجه به موانع کابل کشی بویژه در مراکز پر ازدحام, عملا کابل کشی در ساعات کاری امکان پذیر نمی باشد و این خود موجب تاخیر در زمان راه اندازی سیستم می گردد و مهمتر از همه موارد ذکر شده ,اشکال در سیستم های کابلی بیشتر میباشد و این خود موجب تاخیر در زمان راه اندازی سیستم می گردد.از دیگر مزایای عمده سیستم نوبت دهی تندیس آریا ،مستقل کردن فراخوانهای سخت افزاری از تولید خود شرکت می باشد این در حالی است که دیگر شرکت های نوبت دهی , فراخوانهای سخت افزاری را منحصر به شرکت خود می کنند و شما ملزم به تهیه فراخوانها از همان شرکت می باشید.اساس سیستم نوبت دهی بر اساس شبکه و مبتنی بر IP می باشد.
سیستم نوبت دهی یا سیستم صف الکترونیکی یکی از ابداعات در زمینه اتوماسیون بوده که با بکار گیری آن , صف حذف خواهد شد و صف مجازی به صورت نرم افزاری تشکیل و کنترل میشود.

هدف اصلی شرکت ،پیاده سازی سیستم نوبت دهی جامع است که باعث پاسخگویی سریع و آسان به مراجعه کنندگان و کاهش تردد و شلوغی در مرکز درمانی شود.
از آنجایی که فعالیت شرکت های گوناگون در زمینه سیستمهای نوبت دهی به صورت تک بعدی بوده ،بنابراین تنها نیازهای نوبت دهی را در قالب یک سیستم بانکی رفع می کند و قادر به پوشش نیازهای چند جانبه ی مراکز بزرگتر همچون بیمارستانها و سازمان های بزرگ نمی باشد. از این رو بر آن شدیم تا با تشکیل تیمی مجرب از متخصصین مدارک پزشکی,برنامه نویسان و متخصصین برق ,سیستمی جامع که به صورت همه جانبه نیازهای بیمارستانی را رفع نما ید پیاده سازی نماییم.
در راستای این هدف ,در این سیستم نوبت دهی جامع علاوه بر نوبت دهی حضوری از طریق کیوسکهای اطلاعاتی مستقر در مرکز , امکان دریافت نوبت از طریق تلفن گویا و اس ام اس و اینترنت فراهم شده است که این خود عاملی سودمند در جهت کاهش تلفات زمانی و افزایش بهره وری پرسنل می باشد.انعطاف پذیری این سیستم به گونه ای است که امکان تعریف تخصص ها به صورت نا محدد وجود دارد و سیستم به طور خودکار تنها به تخصص هایی که در هر روز هفته آماده خدمت هستند نوبت میدهد. انعطاف پذیری این نوع سیستم نوبت دهی باعث شده تا از محبوبیت خاصی در بین مراکز برخوردار گردد.
ما مفتخریم که توانستیم با پیاده سازی سیستم نوبت دهی جامع در بیمارستان ها گامی در جهت آرامش مردم و خدمت به مردم جامعه برداشته باشیم.

 • انواع سیستم های نوبت دهی شرکت تندیس آریا طب
 • سیستم نوبت دهی بیمارستانی و درمانگاهی
 • سیستم نوبت دهی بانکی ، سازمانی و اداری
 • سیستم نوبت دهی فروشگاهی
 • سیستم نوبت دهی داروخانه
 • DADEH AVARAN
 • IT MANAGEMENT SOLUTIONS

 

معرفی سیستم نوبت دهی بیمارستانی و درمانگاهی شرکت

دریافت نوبت در این سیستم به صورت های زیر امکان پذیر می باشد.

 • مراجعه حضوری و دریافت نوبت از کیوسک اطلاعاتی
 • دریافت نوبت از طریق تلفن گویا
 • دریافت نوبت از طریق ارسال اس ام اس

سیستم نوبت دهی شرکت تندیس آریا ترکیبی از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری می باشد که با توجه به تجربه شرکت در زمینه شبکه و IT توانسته با استفاده از طرح های وایرلسی ,سیستم نوبت دهی پیاده سازی نماید که زمان راه اندازی سیستم نوبت دهی را به کمتر از ۳ ساعت برساند,نیاز به کابل کشی نداشته باشد و همچنین از هزینه های بالای کابل کشی بکاهد.
در سیستم نوبت دهی تندیس آریا از کیوسک به جای دستگاه استفاده شده است که باعث تبدیل سیستم نوبت دهی از حالت سخت افزاری به حالت نرم افزاری می شود.

یکی از مزیت های سیستم نوبت دهی نرم افزاری این است که به کاربران اجازه می دهد مراجعه کنندگان به مرکز را به طور دلخواه و بر حسب نیاز مرکز دسته بندی نمایند و برای هر دسته از مراجعه کنندگان تخصص های خاص خود را به طور نامحدود تعریف نمایند، این در حالی است که در سیستم نوبت دهی بانکها ,دستگاه استند دارای کلیدهای سخت افزاری محدود می باشد و امکان دسته بندی مراجعه کنندگان را از مرکز می گیرد و از کلیدهای محدود دستگاه استند فقط می توان به عنوان تخصص استفاده کرد ,در حالیکه در سیستم نرم افزاری این کلیدها را در هر زمان که بخواهید میتوانید تعریف و حذف کنید یا ارتقاء و کاهش دهید.

شرکت تندیس آریا از کیوسک های خارجی جهت دستگاه نوبت دهی استفاده می کند این کیوسکها دارای بدنه زیبا و مانیتور تاچ اسکرین و ضد ضربه به ضخامت ۶ میل میباشد که مانع از ایجاد خش و یا شکستگی مانیتور توسط مراجعه کنندگان می گردد.

قابلیت های سیستم نوبت دهی:
– امکان گروه بندی مراجعه کنندگان و شماره بندی خاص هر گروه
– امکان تعریف درمانگاه های مربوط به هر نوع گروه
– محدود کردن پذیرش های هر درمانگاه
– تعیین شیفت کاری و بازه زمانی برای درمانگاه ها در طول هفته
– تعیین شیفت کاری گروه ها در طول هفته
– ذخیره سازی نوبت های تلفن گویا و اس ام اسی و حضوری بر روی یک دیتابیس واحد
– نوبت دهی رباتیک در تمام تاریخ های ثبت شده در سیستم,به صورتیکه بیمار بتواند بهترین روز ویزیت را انتخاب نماید
– امکان تعریف عکس پزشکان جهت نوبت دهی حضوری هم از طریق نام پزشک و هم تصویر پزشک
– امکان انتخاب اولین نوبت از هر درمانگاه هم در نوبت دهی حضوری و هم تلفنی و هم اس ام اسی
– انتخاب اولین نوبت از هر پزشک خاص به صورتیکه بیمار بدون در نظر گرفتن پزشک اولین نوبت را اخذ نماید و یا در صورتیکه قبلا توسط پزشک خاصی ویزیت شده یا مورد عمل جراحی قرار گرفته اند از همان پزشک نوبت بگیرند.
– اختصاص کد رهگیری به بیمار در نوبت های اس ام اسی و تلفن گویا
– امکان تعریف ساعت شروع و پایان و زمان استراحت
– دریافت برگه پرینت نوبت گیرندگان از طریق اس ام اس یا تلفن گویا از کیوسک
– درج تعداد افراد منتظر در صف و نیز مدت زمان انتظار هم در گروه بندی و هم در هر یک از درمانگاه ها بر روی برگه پرینت
– قابلیت چند لایه کردن نرم افزار بر اساس نیاز مرکز درمانی
– نمایش۳ شماره آخر فراخوانی شده بر روی نمایشگر مرکزی
– تنظیم رنگ و فونت و سایز ارقام نمایشگر مرکزی
– امکان گزارش گیری آماری,توصیفی و تصویری از نوبت گیرندگان
– امکان گزارش گیری آماری و توصیفی از نوبت گیرندگان بر اساس نوع نوبت (تلفنی و اس ام اس و سایت)
– امکان پرینت برگه نوبت رزرو شده در روزهای قبل از تاریخ معین شده

 

نرم افزار سیستم نوبت دهی را می توان بر اساس نیاز مرکز چند لایه نمود در زیر لایه های نوبت دهی در قالب یک مثال تعریف شده است:

لایه اول سیستم نوبت دهی:
تعریف تخصص های مربوط به هر گروه می باشد.تمامی این تخصص ها دارای قابلیت تعریف شیفت کاری و محدود کردن تعداد نوبت می باشند.برای مثال در سیستم می توان تعریف نمود که روز های دوشنبه چه در مانگاه هایی با چه تعداد پذیرش فعال باشد.

 

لایه دوم سیستم نوبت دهی:
لایه دوم مربوط به تعریف مسئولین پاسخ گو می باشد .برای مثال در یک مرکز درمانی پزشکان مسئولین پاسخ گو هستند. بیمار می تواند پزشک مورد نظر خود را انتخاب کند، در این سیستم امکان مشخص کردن تعداد نوبت برای هر پزشک به صورت مجزا نیز وجود دارد.

در پایان مراجعه کننده پس از انتخاب نوبت خود را به صورت کاغذ پریت دریافت می کند و منتظر فراخوانی می شود.مانند تصویر زیر:

در واحد پذیرش جهت فراخوانی مراجعه کنندگان ،بر حسب نیاز مرکز، از مدل سخت افزاری و یا نرم افزاری استفاده می شود.در صورتی که در این واحد کامپیوتر موجود باشد از حالت نرم افزاری جهت فراخوانی می توان استفاده نمود و در غیر این صورت از کلید های سخت افزاری کوچکی که در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان جهت فراخوانی استفاده نمود.

براساس تنظیماتی که در برنامه انجام می دهید می توانید مشخص کنید که پس از فراخوانی توسط باجه دار واحد پذیرش ،شماره موجود به گروه دیگرمثلا صندوق انتقال داده شود.یعنی پس از اتمام کار توسط واحد پذیرش ، مراجعه کننده منتظر فراخوانی از واحد صندوق می گردد.

در نهایت پس از فراخوانی توسط صندوق داران ، مراجعه کننده در سالن منتظر می ماند تا پزشک مورد نظرش از داخل اتاق شماره وی را فراخوانی نماید.به وسیله سخت افزارکه در اختیار پزشک قرار دارد اقدام به فراخوانی و یا تکرار فراخوانی بیمار می نماید و همچنین به وسیله همان سخت افزار پزشک می تواند تعداد افراد منتظر در صف را مشاهده نماید.

بر سر هر اتاق پزشک می توان نمایشگر LED جهت نمایش شماره فراخوانی شده استفاده نمود و همچنین می توان در سالن از نمایشگر های LCD جهت نمایش آخرین شماره های فراخوانی شده استفاده نمود.

 

نوبت دهی تلفنی:
نوبت دهی تلفنی به دو صورت انجام می شود.

رزرو نوبت تلفنی و ارائه قطعی نوبت تلفنی

 

 

قابلیت های سیستم نوبت دهی تلفن گویا و سیستم نوبت دهی اس ام اسی:

 • امکان انتخاب درمانگاه مورد نظر
 • ا مکان دریافت اولین وقت خالی از درمانگاه مورد نظر
 • امکان دریافت اولین وقت خالی از پزشک مورد نظر
 • ا مکان انتخاب زمان از زمان های حضور پزشک
 • دریافت شماره تماس و یا شماره دفترچه بیمار
 • دادن کد رهگیری به بیمار

بیمار با وارد کردن کد رهگیری اخذ شده در نوبت دهی تلفنی برگه پرینت خود را از دستگاه دریافت می کند.

…. در پایان امید است تا به لطف ایزد منان و با بکارگیری اصول و استاندارهای لازم محصولی در خور ایرانیان ارائه نمائیم .

ارسال دیدگاه