voip چیست؟

voip مخفف کلمه  voice over internet protocol که معنای لغوی آن صدا روی پروتکل اینترنت است  اما در مفهوم نوعی از  تماس تلفنی است .
در واقع voip تکنولوژی ای برای ایجاد یک شبکه خصوصی تلفنی است .

به عبارت دیگر VOIP تماسی تلفنی است که در آن سیگنال های آنالوگ به دیجیتال تبدیل می شود که این بار انتقال آنها نه از طریق سیم های تلفن بلکه از طریق راه های انتقال سیگنال های دیجیتال از جمله اینترنت و اینترانت (شبکه های داخلی)  منتقل شود.

 


 

مزایا و قابلیت های سیستم VOIP

انتقال خطوط تلفن:

با استفاده از voip از یک سو تماس های تلفنی و فکس به صورت بسته های دیتا در می آیند که در بستر اینترنت قابل انتقال اند و در سوی دیگر دوباره روی خطوط تلفن قرار می گیرند.

 

اتصال دفاتر ادارات:

با استفاده از یک شبکه تلفن داخلی تمامی دفاتر با یکدیگر شبکه می شوند. کارمندان دفاتر مختلف داخلی یکدیگر را می گیرند و تماس های خروجی را به راحتی انتقال می دهند.

 

اتصال به موبایل کاربران:

با استفاده از soft phone ها و نصب روی تلفن های همراه می توان تلفن همراه را به عنوان یکی از داخلی های سرویس voip تعریف کرد.

 

ارسال و دریافت فکس:

با استفاده از نرم افزار های مخصوص  فکس و نصب روی هر کدام از کامپیوترها، دیگر نیازی به دستگاه فکس نیست و می توان با استفاده از کامپیوتر این کار را انجام داد.

 

ایجاد صندوق صوتی:

با استفاده از این سیستم می توان برای هر داخلی یک صندوق صوتی تعریف کرد که در صورت جواب ندادن پیغام ضبط شود یا داخلی برای ضبط خودکار انتقادات یا پیشنهادات تعریف گردد.

 

شماره گیری سریع:

امکان تعریف شماره های تلفن با شماره های ۳ رقمی می باشد که دیگر نیازی به گرفتن چندین شماره نیست.

 

برقراری کنفرانس تلفنی:

می توان کنفرانسی تلفنی برقرار کرد که چندین نفر همزمان صدای یکدیگر را بشنوند و یا یک نفر به عنوان مدیر صداها را مدیریت کند.

 

جایگزینی سانترال صوتی:

این سیستم می تواند جایگزین کامل و پیشرفته تری نسبت به سانترال های سنتی باشد.

 

امکان برقراری مکالمه تصویری:

با استفاده از کامپیوتر و web cam یا تلفن همراه یا نوتبوک می توان بر بستر voip  تماس تصویری هم بر قرار کرد.

 

امنیت بالاتر VOIP:

چون این سیستم بر بستر اینترنت است و صدا را با استفاده از بسته های دیتا (کدهای صفر و یک) منتقل می کند از امنیت بالاتری برخوردار است.

 

مزیت VOIP در گسترش شبکه:

بر خلاف دستگاه های سانترال سنتی که امکان اتصال تعداد محدودی (۸-۱۶-۳۲) تلفن بود، voip این امکان را به ما می دهد که هر تعداد دستگاه ( تلفن ثابت، همراه، کامپیوتر) را با آن متصل کنیم.

 

استفاده از نرم افزار تلفنی:

با استفاده از این نرم افزار ها حتی کامپیوتر و نوتبوک شما هم می تواند به عنوان تلفن شما استفاده شود.

 

VoIP برای اپراتورهای تلفن ثابت تلفن همراه:

اپراتورهای تلفن ثابت می توانند به جای خط تلفن این امکان را به کاربران دهند که با استفاده از اینترنت خود تماس هم برقرار کنند (NGN). اپراتورهای تلفن همراه نیز با استفاده از voip و تلفیق تلفن ثابت و همراه به کاربران تلفن ثابت هم امکاناتی قبیل ارسال پیامک و… را بدهند.

 

سهولت مانیتورینگ:

با استفاده از این سیستم مدیران به راحتی می توانند تمامی شماره های ورودی و خروجی، مدت زمان مکالمه با آنها را در همان سیستم عامل ببینند، بعضی مکالمات را محدود یا حتی آنها را ضبط کنند.

 

ارزان تر بودن تماس های راه دور:

با استفاده از این سیستم می توان با هر یک از دفاتر در هر جای دنیا ارتباط داخلی برقرار کرد و تنها هزینه اینترنت را پرداخت نمود.

 

امکان جا به جایی آسان کاربران شبکه:

این سیستم به شما این امکان را می دهد که در صورت جابه جا کردن دفاتر خود فقط تلفن ها را جا به جا نمایید و دیگر نیازی به انتقال خطوط تلفن نیست.

 

 


 • ایجاد صندوق صوتی

  با استفاده از این سیستم می توان برای هر داخلی یک صندوق صوتی تعریف کرد که در صورت جواب ندادن پیغام ضبط شود یا داخلی برای ضبط خودکار انتقادات یا پیشنهادات تعریف گردد.

 • برقراری کنفرانس تلفنی

  می توان کنفرانسی تلفنی برقرار کرد که چندین نفر همزمان صدای یکدیگر را بشنوند و یا یک نفر به عنوان مدیر صداها را مدیریت کند.

 • شماره گیری سریع

  امکان تعریف شماره های تلفن با شماره های ۳ رقمی می باشد که دیگر نیازی به گرفتن چندین شماره نیست.

 • امکان برقراری مکالمه تصویری

  با استفاده از کامپیوترو web cam یا تلفن همراه یا نوتبوک می توان بر بستر voip میتوان تماس تصویری هم بر قرار کرد.

 • اتصال دفاتر ادارات

  با استفاده از یک شبکه تلفن داخلی تمامی دفاتر با یکدیگر شبکه می شوند. کارمندان دفاتر مختلف داخلی یکدیگر را می گرند و تماس های خروجی را به راحتی انتقال می دهند.

 • اتصال به موبایل کاربران

  با استفاده از soft phone  ها و نصب روی تلفن های همراه میتوان تلفن همراه را به عنوان یکی از داخلی های سرویس voip  تعریف کرد.